Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator Chromebooky pro učitele | Chromebooky do škol

> Blog > Chromebooky pro učitele

Chromebooky pro učitele

Chromebooky jsou ideálním zařízením nejen pro žáky, ale dokonce i pro učitele. Někteří z vás možná budou nyní oponovat, že učitel přece jenom potřebuje silnější zařízení a bez operačního systému Windows se neobejde. V následujícím článku se pokusíme tento mýtus vyvrátit.

Učitel potřebuje instalovat aplikace – Nepotřebuje!

Nepotřebuje! Většina učitelů si bohatě vystačí s cloudovými aplikacemi. Jakékoliv instalace aplikací jen zbytečně zatěžují vaše IT správce, kteří rozhodně nejsou ve škole od toho, aby neustále opravovali, aktualizovali a spravovali notebooky. Většina moderních aplikací již dávno funguje v cloudovém režimu. Jako příklad můžeme uvést Vividbooks. Učebnice, která nabízí učitelům vše potřebné pro moderní a smysluplnou výuku a je samozřejmě dostupná z kteréhokoliv prohlížeče.

Pro ty, kteří baží po vzdělávacích aplikacích, chromebook nabízí možnost instalovat vše potřebné přímo z Google Play. O tom, jak instalovat Android aplikace, jsme psali článek již dříve – odkaz zde.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že učiteli bohatě vystačí kancelářský balík Google. Google dokumenty, prezentace a tabulky jsou plnohodnotným nástrojem, který v mnoha ohledech překonává microsoftí řešení. Zejména v jednoduchosti sdílení a ovládání cloudového prostředí naprosto dominuje a poráží své konkurenty.

Učitelský notebook nesmí spoléhat na online práci – Může!

Může! V dnešní době je už naprosto zbytečné pokládat tento dotaz: „Co budu dělat s chromebookem ve chvíli, kdy přestane jít internet?“

Když nepůjde internet, tak je zbytečná jakákoliv práce na notebooku. Hlavní náplní učitele, pokud neučí, je vyřizovat e-maily, opravovat písemky a chystat přípravy. Když pomineme opravování, tak další dvě činnosti jsou plně závislé na přípojení k internetu. Je tedy jedno, zda bude pracovat na notebooku či chromebooku. V obou případech je zařízení bez internetu k práci těžko použitelné.

Přesto existuje možnost, jak například pracovat s poštou bez internetu. Stále můžete číst zprávy Gmailu, odpovídat na ně a vyhledávat v nich. Postačí pouze zapnout režim offline – odkaz zde. Nezapomeňte si nastavit, za kolik dní se zprávy mají synchronizovat. Vše nezapomeňte uložit.

Stejně tak můžete prohlížet, upravovat a vytvářet dokumenty, prezentace a tabulky v Disku Google. K plné funkčnosti je nutné opět tuto službu zapnout – odkaz zde.

Učitelský stroj musí být velmi drahý a výkonný – Nemusí!

To určitě ne!

Učitelské chromebooky by se jistě měly lišit od žákovských zařízení. Není potřeba, aby učitelská zařízení splňovala vysokou náročnost konstrukce, kterou očekáváme u žákovských chromebooků. Pravděpodobně učitelé příliš nedocení zpevněné šasy a kvůli tomu i vyšší váhu stroje. Zároveň bytelnost a odolnost většinou nejde ruku v ruce s designem.

Učitelský chromebook by měl splňovat tyto parametry.

Minimálně 8 GB RAM operační paměti

Jestliže u žákovských chromebooků doporučujeme 4 GB RAM operační paměti, pak vězte, že pro učitele může být tato hodnota zbytečně nízká. Přece jenom se bude jednat o zařízení, které učitel bude používat celý den bez vypnutí. Řada učitelů je rovněž zvyklá na práci s mnoha otevřenými okny a není výjimkou, že se setkáme i s desítkami otevřených záložek. Proto u učitelských chromebooků vždy vyžadujte minimální hodnotu 8 GB RAM operační paměti. Tato hodnota je naprosto dostačující a bude zajišťovat veškerý komfort práce na chromebooku.

Vybírejte očima

Bude to znít divně, ale dle našeho názoru má učitelský chromebook splňovat i aspekt designu. Je dobré si uvědomit, že chromebook je pro učitele něco, co jej doprovází na každém kroku. Většinou si zařízení bere do každé hodiny a pravidelně si jej převáží domů. Často jej otevře i na veřejnosti při práci v kavárně nebo na konferenci či školení. Je proto nezbytné, aby jej chromebook i trochu reprezentoval a nejednalo se o nevzhlednou a těžkou „krabici“.

Proto vybírejte chromebooky i očima.

Už žádné numerické klávesnice

Přenosným zařízením s numerickou klávesnicí už dávno odzvonilo. Je zbytečné se poohlížet po obrovských chromeboocích, které mají minimální velikost 15“ a jsou vybaveny numerickou klávesnicí. Volte raději menší modely, které se pohodlně vejdou do pracovní tašky či kabelky. Nebojte se i netradičních rozměrů obrazovky 4:3, které se hodí zejména při práci s prohlížečem. Uvidíte, že na tento formát si rychle zvyknete a nebudete jej chtít opustit.

Dálková správa u učitelských chromebooků?

Na tuto otázku nelze najít jednoznačnou odpověď. Existují pádné argumenty pro i proti dálkové správě u učitelských chromebooků. Jisté je, že pokud budete chtít své učitelské chromebooky dálkově spravovat, tak se na nás obraťte. Jako partner Googlu pro český a slovenský trh vám rádi poskytneme cenné rady a přeprodáme vám dálkové licence od Googlu (CEU).

Jaké chromebooky pro učitele doporučujeme?

Více informací naleznete v sekci Produkty.

Vykročte správným směrem ještě dnes!

Zvolte nejlepší IT řešení pro vaši školu co nejdříve! Google for Education vás nezklame.

Napište nám Zavolejte nám
Top