Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator Jak psát speciální znaky na chromebooku | Chromebooky do škol

> Blog > Jak psát speciální znaky na chromebooku

Jak psát speciální znaky na chromebooku

Naprostá většina chromebooků je bez numerické klávesnice a tento fakt může pro některé uživatele znamenat určitý problém. Zejména pokud se rozhodne napsat například obyčejné české uvozovky.

Jak bez numerické klávesnice psát některé symboly a speciální znaky? Pojďme se společně podívat na jednoduchý postup.

Postačí na klávesnici stisknout CTRL + SHIFT + U a na obrazovce se objeví malé podtržené u, které vám umožní zapsat číslo vámi požadovaného UNICODE znaku. Můžeme si uvést jednoduché příklady:

  • německé ostré ẞ – 1E9E
  • české uvozovky – 201E a 201C
  • znak copyright © – 00A9

Pokud chci napsat české uvozovky, tak nejprve stisknu ctrl+ shift + u a následně vyťukám UNICODE pro tento znak. V našem případě 201E a poté stisknu klávesu ENTER. Totéž opakuji pro znak vrchních uvozovek – 201C.

„Ahoj“

Kde najít seznam všech znaků? Jednoduše využijte například Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Unicode_characters

Psaní horního a dolního indexu

Kód pro dolní index v UNICODE je u + 208_, kde poslední vynechaný symbol je požadované číslo dolního indexu. Například kyselina sírová je H₂SO₄ (dvojka v dolním indexu se zapíše ctrl + shift + u2082).

Kód pro horní index je pak obdobný a spočívá v kombinaci u + 207_.

Z Frýdku-Místku směr Brno – Ostrava

Patříte mezi ty, kteří si neustále pletou spojovník a pomlčku? Je těžké tyto dva znaky správně použít, mnohdy je však ještě těžší je na klávesnici správně vyhledat. Pokud píšete pravidelně, je dobré si tyto znaky zapamatovat.

  • U+002D – spojovník
  • U+2013 – pomlčka

Vykročte správným směrem ještě dnes!

Zvolte nejlepší IT řešení pro vaši školu co nejdříve! Google for Education vás nezklame.

Napište nám Zavolejte nám
Top