Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator Jak ovládat chromebook | Chromebooky do škol

> Blog > Jak ovládat chromebook

Jak ovládat chromebook

Unikátní klávesnice

Klávesnice na chromebooku je trochu jiná, než jste zvyklí u běžných notebooků. Již na první pohled jsou patrné odlišnosti. U většiny chromebooků například chybí numerická klávesnice. Tento trend ale není jen záležitostí chromebooků a setkáme se s ním u celé řady výrobců. Zejména od velikosti 14″ a nižší většinou numerická klávesnice zcela chybí. Nezoufejte, na práci bez numerické klávesnice si rychle zvyknete.

Někteří z vás mohou dále postrádat funkční klávesy F1 – F12. Ty jsou na chromebooku nahrazeny unikátními klávesami, které se nacházejí ve stejné řadě. Více se o klávesnici na chromebooku dozvíte zde: odkaz.

Klávesnice pod drobnohledem

  • symbol lupy nebo vyplněného kolečka – tlačítko Spouštěče umožňuje prohledat aplikace, nastavení, zařízení a internet
  • alt + lupa – zapne či vypne Caps Lock
  • přejít na předchozí stránku
  • šipka obnovení – obnoví aktuální stránku
  • [ ] (5. klávesa zleva) – klávesa přepne stránku do režimu celé obrazovky
  • [ ]]] (6. klávesa zleva) – zobrazí všechny otevřená okna
  • alt + v – vytvoří zavináč @
  • alt + tab – přepínání mezi otevřenými okny
  • ctrl + tab – přepínání mezi záložkami v prohlížeči

Gesta na touchpadu

Chromebooky jsou vždy vybaveny velmi kvalitním touchpadem. Jejich zvláštností jsou především unikátní gesta, která najdete pouze na chromebooku. Pro někoho, kdo se ještě nesetkal s tímto typem zařízení, můžou být tato gesta trochu neznáma a byla by velká škoda se o ně ochudit. Pojďme se společně podívat na ty nejznámější a nejpoužívanější gesta.

Pravé tlačítko myšiKlepněte na touchpad dvěma prsty. Popřípadě stiskněte klávesnici Alt a klepněte jedním prstem.
ScrollováníDotkněte se touchpadu dvěma prsty a posunujte zobrazení pohybem prstů nahoru či dolů. Pozor! Oproti macbookům je scrollování obrácené.
Přechod mezi stránkami (nahrazení tlačítka zpět a dopředu)Chcete-li se vrátit na předchozí stránku, dotkněte se touchpadu dvěma prsty a přejeďte s nimi doleva. Chcete-li přejít vpřed na navštívenou stránku, přejeďte dvěma prsty doprava.
Zobrazit všechna otevřená oknaChcete zobrazit všechna otevřená okna, popřípadě se přesouvat mezi plochami? Přejeďte třemi prsty nahoru, opačným směrem náhled zavřete.
Přepínání mezi otevřenými kartamiRychlé přepínání mezi otevřenými kartami můžete snadno udělat tím, že přejedete třemi prsty vlevo nebo vpravo.
Zavřít otevřenou kartuPřejeďte kurzorem na kartu v záložce a klepněte třemi prsty.
Otevřít odkaz v novém okněChcete otevřít odkaz v novém okně? Není potřeba na odkaz klikat pravým tlačítkem a vybírat položku „Otevřít odkaz v novém okně“. Postačí pouze přejet nad odkaz a poté klepnout na touchpad třemi prsty.
Přepínání mezi plochamiV případě, že používáte více ploch, pak přejeďte čtyřmi prsty doleva nebo doprava.

Vykročte správným směrem ještě dnes!

Zvolte nejlepší IT řešení pro vaši školu co nejdříve! Google for Education vás nezklame.

Napište nám Zavolejte nám
Top